Plan Miasta Koszalina z 1836r.

Plan Miasta Koszalina z 1836r.

eustachy, 20 stycznia 2017


„Plan Koszalina dołączony do Historii Koszalina autorstwa J. E. Benna (data wyd. 1840) jest datowany w tytule miedziorytu na 1836 rok. Stanowi jedną z trzech ilustracji tego dziełka, spisanego przez poetę romantycznego, a więc nie historyka. Historia Koszalina zawiera trzy ilustracje, w kolejności znaczenia: pierwsza – właśnie ten plan Koszalina, druga to herb Koszalina, współczesna litografia wyrysowana dla potrzeb książki Benna i jest to zapewne urzędowo ustalony herb Koszalina, nieprzerwanie stosowany do1938 roku (witraż w Katedrze). Trzecia ilustracja, to błędnie wyrysowany, zafałszowany rysunek pierwszej pieczęci Koszalina (sprzed roku 1286). Litografia pieczęci Koszalina jest całkowicie błędnie podpisana jako rzekomy starszy herb miasta.”

 

Plan i jego opis, zacytowany we fragmencie, został opublikowany na Facebookowej grupie Stare Mapy i Plany.

 


Dodatkowa informacja dla osób poszukujących Ksiąg Wieczystych:

Księgi Wieczyste można obecnie przeglądać w Internecie darmo, niestety niezbędny jest do tego Elektroniczny Numer Księgi Wieczystej. Żeby go zdobyć należy udać się do Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego dla danego miasta lub odwiedzić stronę Znajdź Księgę, gdzie za opłatą 29zł możemy go wyszukać online.


Przygotowana na podstawie tego skanu przezroczysta nakładka dostępna jest po kliknięciu na zdjęcie u góry wpisu lub na - Bezpośredni link do nakładki - poniżej.

Autor nakładki dołożył wszelkich starań żeby jej publikacja nie naruszała żadnych praw autorskich. Jednak w przypadku stwierdzenia ich naruszenia, proszę o kontakt z administratorem strony, a publikacja takiej nakładki zostanie zawieszona do chwili wyjaśnienia wątpliwości. Po ich wyjaśnieniu zostanie opublikowana ponownie lub usunięta.

Jeśli nakładka nie wyświetla się poprawnie np. widać tylko niebieskie tło, proszę odświeżyć kilkukrotnie stronę. W przypadku gdy nie działa poprawnie regulacja przezroczystości - proszę powiększyć mapę i ponownie sprawdzić działanie suwaka.


Bezpośredni link do nakładki:

https://stareplanymiast.pl/PM/KOSZALIN/PM1836/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *