Plan Miasta Koszalina z 1836r.

Plan Miasta Koszalina z 1836r.

eustachy, 20 stycznia 2017

“Plan Koszalina dołączony do Historii Koszalina autorstwa J. E. Benna (data wyd. 1840) jest datowany w tytule miedziorytu na 1836 rok. Stanowi jedną z trzech ilustracji tego dziełka, spisanego przez poetę romantycznego, a więc nie historyka. Historia Koszalina zawiera trzy ilustracje, w kolejności znaczenia: pierwsza – właśnie ten plan Koszalina, druga to herb Koszalina, współczesna litografia wyrysowana dla potrzeb książki Benna i jest to zapewne urzędowo ustalony herb Koszalina, nieprzerwanie stosowany do1938 roku (witraż w Katedrze). Trzecia ilustracja, to błędnie wyrysowany, zafałszowany rysunek pierwszej pieczęci Koszalina (sprzed roku 1286). Litografia pieczęci Koszalina jest całkowicie błędnie podpisana jako rzekomy starszy herb miasta.”

 

Plan i jego opis, zacytowany we fragmencie, został opublikowany na Facebookowej grupie Stare Mapy i Plany.

 

Przygotowana na podstawie tego skanu przezroczysta nakładka dostępna jest po kliknięciu na zdjęcie wpisu lub na - Bezpośredni link do nakładki - poniżej.

Autor nakładki dołożył wszelkich starań żeby jej publikacja nie naruszała żadnych praw autorskich. Jednak w przypadku stwierdzenia ich naruszenia, proszę o kontakt z administratorem strony, a publikacja takiej nakładki zostanie zawieszona do chwili wyjaśnienia wątpliwości. Po ich wyjaśnieniu zostanie opublikowana ponownie lub usunięta.


Bezpośredni link do nakładki:

https://stareplanymiast.pl/PM/KOSZALIN/PM1836/

Dodaj komentarz