Podróże w czasie są możliwe! Niestety tylko w jedną stronę – do przodu (jak na razie).
Celem powstania projektu jest zebranie jak największej ilości skanów starych planów miast, map oraz zdjęć lotniczych i udostępnienie ich jako nakładki na Mapy Google lub OpenStreetMap. Kafelki przygotowane z tych skanów będą nakładane na współczesne mapy oraz będą zawierały suwak do regulacji przezroczystości pomiędzy tymi warstwami. Przeglądanie ich i zabawa suwakiem stanowi ciekawe zajęcie obrazujące rozwój naszych miast. Jest też swoistą namiastką podróży w czasie oraz nieocenioną pomocą dla historyków, archeologów, genealogów, poszukiwaczy skarbów czy eksploratorów terenu.
Pierwsze nakładki zostały przygotowane tylko dla Map Google. Z czasem zaczęły pojawiać się też nakładki przygotowane dla obu najpopularniejszych projektów, czyli dla Map Google i OpenStreetMap. Spowodowane to było przede wszystkim różnymi zmianami w Mapach Google, które powodowały błędne działanie nakładek – głównie problemy z działaniem suwaka od regulacji przezroczystości oraz inne błędy występujące tylko pod Internet Explorerem 11. Obecnie największym problemem jest pojawiające się losowo niebieskie tło. Występuje to tylko w przypadku nakładek na Mapy Google, a nakładki na OpenStreetMap są od tego wolne. Dlatego postanowiłem sukcesywnie uzupełniać te starsze nakładki, które zostały pierwotnie przygotowane tylko dla Map Google, o nakładki dla OpenStreetMap.
Przygotowanie dwóch wersji, jak wspomniałem, podyktowane było przede wszystkim próbą wypracowania rozwiązania, które pozwoli zminimalizować problemy wynikające z ciągłych zmian, jakie przeprowadza w swoich mapach firma Google, a które powodują problemy z wyświetlaniem nakładek. Nagle coś co wcześniej działało poprawnie, zaczyna mieć problemy z wyświetlaniem lub całkiem przestaje działać. Kolejnym ważnym powodem był fakt, że od dłuższego czasu Google, dla stron takich jak ta, robi przymiarki do wprowadzenia opłat za korzystanie ze swoich map. Na razie jest to darmowe, w ramach limitu 200$, ale jak to będzie za chwilę wyglądało – trudno przewidzieć. Takie podejście Google, zapewne z czasem, będzie skutkowało całkowitą rezygnacją z nakładek przygotowywanych dla ich map, a pozostaną tylko te opracowane dla OpenStreetMap, więc tym bardziej mam motywację żeby uzupełnić te stare nakładki o wersję dla OpenStreetMap.
eustachy
Jeśli nakładka na Mapach Google nie wyświetla się poprawnie np. widać tylko wspomniane niebieskie tło, proszę odświeżyć kilkukrotnie stronę, jeśli to nie pomoże, należy wyczyścić pamięć podręczną i pliki cookie w przeglądarce. W przypadku gdy nie działa poprawnie regulacja przezroczystości – proszę powiększyć mapę i ponownie sprawdzić działanie suwaka.
Jeżeli publikacja którejkolwiek nakładki jest niezgodna z prawami autorskimi lub w jakikolwiek inny sposób je narusza, proszę o informację za pomocą formularza kontaktowego, a publikacja takiej nakładki zostanie zawieszona do chwili wyjaśnienia wątpliwości. Po ich wyjaśnieniu zostanie opublikowana ponownie lub usunięta.
Księgi Wieczyste można obecnie przeglądać w Internecie za darmo, niestety niezbędny jest do tego Elektroniczny Numer Księgi Wieczystej. Żeby go zdobyć należy udać się do Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego dla danego miasta lub odwiedzić stronę Znajdź Księgę, gdzie za opłatą 29zł możemy go wyszukać online.
Super serwis, może warto pomyśleć o zrobieniu nakładek na OpenStreetMap
Macie super nakładki, trzymajcie poziom dalej.
jestem pod wrażeniem. Polecam studentom
Świetna sprawa. Niejako rozszerzenie Mapire. Tam są mapy, a tu mamy szczegóły. Mam tylko problem z otwieraniem nakładek. Często pojawia mi się niebieski obraz i wielokrotne odświeżanie nie pomaga.
A to niebieskie „tło” to jest sam środeczek zatoki Gwinejskiej z pokazanym tam sklepem AGD.
Pozdrawiam noworocznie,
Kaczyński
Jeśli nie pomaga 2-3 odświeżenie, należy wtedy wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki. Nakładki działają raczej poprawnie, tylko czasami tak się zdarza. Lub sprawdzić w innej przeglądarce.
„Podróże w czasie są możliwe! Niestety tylko w jedną stronę – do przodu (jak na razie).”
No chyba do tyłu 😛